Budowa schodów – z czego składają się schody

Data dodania: 07.09.2016


Jak wygląda budowa schodów – czym są podstopnie, stopnie, policzki czy dusza takich konstrukcji? Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o żadne metaforyczne określenia. Sprawdźmy z jakich elementów zbudowane są schody i na co zwrócić uwagę wybierając projekt schodów wewnętrznych do domu.

Stopnie

Nie ma schodów bez stopni – to po nich wspinamy się na samą górę i pokonujemy odległość dzielącą nas od kolejnej kondygnacji budynku. Z perspektywy technicznej stopień to pozioma część biegu. Dla wygody i bezpieczeństwa użytkowania schodów najważniejsze jest odpowiednie określenie długości, szerokości oraz ilości stopni – specjaliści dokonują tego na podstawie precyzyjnych pomiarów wnętrza.

Stopnie w schodach prostych lub w przypadku konstrukcji z podestem mają taką szerokość i długość, natomiast jak wskazuje producent schodów w Szczecinie, jeśli mamy do czynienia ze schodami zabiegowymi lub krętymi niektóre z nich będą miały odmienny kształt i szerokość. W przypadku schodów kręconych stopnie będą zwężały się od strony słupa nośnego, a w konstrukcjach zabiegowych będzie to miało miejsce tam, gdzie znajdowałby się spocznik, czyli na zakręcie, zmianie kierunku biegu.

Podstopnice

Podstopnice czy podstopnie to pionowe części stopni. W zależności od projektu mogą one być zabudowane (pełne), ażurowe lub zastąpione przez specjalne listwy bezpieczeństwa na krawędzi stopni. W mniejszych wnętrzach warto zdecydować się na ażurowe schody, które optycznie powiększają przestrzeń, nie ograniczając rozprzestrzeniania się światła.

Bieg

Przez bieg schodów należy rozumieć szereg połączonych ze sobą stopni, które zmierzają w jednym kierunku. Można mówić o schodach jednobiegowych prostych, dwubiegowych z podestem, trójbiegowych czy zabiegowych.

Policzek

Inaczej nazywany wangą, policzek to jeden z ważniejszych elementów budowy schodów. Najczęściej to właśnie policzki są elementem nośnym całej konstrukcji. Schody mogą mieć stopnie nakładane na policzki (schody wangowe nakładane), wpuszczane (schody wangowe wpuszczane) lub jednostronnie oparte na policzku, a z drugiej strony stopnie są połączone za pomocą bolca (schody bolcowe). Policzek ułatwia też czyszczenie schodów chroniąc ścianę przed zabrudzeniami.

Dusza

Dusza jest pustym miejscem, czyli prześwitem w konstrukcji schodów, który oddziela dwa biegi.

Spocznik

Spocznik to rodzaj podestu, który oddziela dwa biegi schodów. Jeśli schody zmieniają kierunek, a nie posiadają spocznika mówimy o schodach zabiegowych.

schody szczecin

fot. budowa schodów


Więcej o schodach na zamówienie: wycenaschodow.pl