Co warto wiedzieć o usługach CNC?

Data dodania: 18.04.2017


Z tajemniczym skrótem CNC możemy się spotkać podczas projektowania wystroju wnętrz naszych domów. Najczęściej usługi CNC świadczą firmy realizujące indywidualne projekty klientów, możemy spotkać ten skrót na stronach m.in. producentów frontów meblowych, schodów lub mebli tapicerowanych. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o usługach CNC.

W pierwszej kolejności należy rozszyfrować skrót  CNC, czyli Computerized Numerical Control, w języku polskim oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. System ten opiera się na układzie sterowania numerycznego i jest wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie zaprogramować. Termin „usługi CNC” pojawia się na stronach producentów, ponieważ dotyczy obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń, takich jak m.in. frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie i precyzyjne wykonanie złożonych kształtów. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować producentom swój własny, niepowtarzalny projekt, i jeśli tylko zmieści się on w parametrach przetwarzanych przez system, będziemy mogli się cieszyć swoim indywidualnym projektem.

Proces wdrażania projektu w życie można najlepiej opisać na przykładzie produkcji schodów. Usługi CNC świadczone przez producentów schodów obejmują przede wszystkim wycinanie konturu takich elementów jak podstopnie, stopnie, policzki wpuszczane, poręcze, słupy. Inne czynności, które można wykonać za pomocą technologii CNC to m.in. frezowanie pod kątem wpustów w policzek, zrobienie nawiertów pod połączenie rampa-mufa, gładzenie stron czołowych oraz wpustów pod podstopień oraz stopień, nawierty pod tralki kołki. Warto zauważyć, że ten rodzaj technologii stosują producenci schodów drewnianych. Dzięki precyzyjnej pracy mechanizmów oraz możliwości śledzenia pracy programu możemy otrzymać niepowtarzalny, jedyny w sowim rodzaju produkt np. idealnie wyważone schody na wymiar.

Nie należy zapominać jednak, że proces wytwarzania produktów składa się z kilku faz, na które składa się wspomagane komputerowo projektowanie, przetwarzanie stworzonego projektu przez mechanizm pracy maszyny, a dopiero ostatnim etapem jest produkcja. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na tworzenie własnych projektów, musimy upewnić się, że producent wykorzystuje odpowiednie do pracy programy. Przykładowo, firma Stairs&Doors, używa 5-cio osiowego centrum CNC i pracuje na oprogramowaniu COMPASS w wersji posiadającej krzywulce leżące i stojące.

Technologia CNC spowodowała niesamowitą rewolucję w przemyśle wytwórczym. Prawie każda firma z branży wyposażona jest w maszyny sterowane numerycznie.