Czy warto kupić schody gotowe?

Data dodania: 07.09.2016


Zakup schodów na zamówienie nie jest małą inwestycją – koszty budowy takiej konstrukcji na wymiar sięgają kilku tysięcy złotych. Niektórzy właściciele nieruchomości zastanawiają się wobec tego nad możliwością zakupu gotowych schodów, jakie są dostępne w sklepach budowlanych. Czy takie rozwiązanie sprawdza się na dłuższą metę? Sprawdźmy co będzie lepszym wyborem – schody na wymiar czy gotowa konstrukcja?

Gotowe schody do samodzielnego montażu

Największą zaletą schodów gotowych jest ich cena, bo najprostsze, najtańsze konstrukcje tego typu będą nas kosztować nieco ponad 1600 złotych. Górna granica kończy się mniej więcej w okolicach 8 tysięcy złotych – są to modele bardziej designerskie, ozdobne, z reguły dostępne w internetowych sklepach ze schodami. Ich montaż następuje w urządzonym i wykończonym wnętrzu, nie wymaga przeprowadzania żadnych poważnych prac budowlanych.

Nie każdego zadowoli wybór schodów gotowych – najczęściej są to konstrukcje ażurowe, z modułowymi elementami montażowymi, czasem z dołączoną do zestawu balustradą. Ograniczony wybór dotyczy też gatunków drewna, z jakiego produkowane są takie schody. W ofertach sklepów budowlanych przeważają schody bukowe i sosnowe – raczej na próżno szukać bardziej nietypowych odmian drewna europejskiego, o gatunkach egzotycznych nie wspominając.

Winter Polska

Ale gotowe schody wymagają samodzielnego montażu – dla jednych będzie to oczywiście zaleta, która wpływa na mniej wygórowaną cenę konstrukcji, ale dla innych może to stanowić poważny problem. Oczywiście producenci starają się zaoferować swoim klientom konstrukcje możliwie najłatwiejsze w instalacji, ale trudno porównywać montaż schodów do przybicia gwoździa w ścianę – bez wątpienia jest to dużo bardziej skomplikowane i wymagające zadanie. Od powodzenia montażu będzie zależała stabilność schodów, bezpieczeństwo i komfort ich użytkowania.

Schody na indywidualne zamówienie

Alternatywą dla gotowych schodów są te wykonane przez fachowców na indywidualne zamówienie klienta. Jeśli w domu staną schody na beton zajmują się tym robotnicy w trakcie budowy domu, a nam pozostaje później wykończenie i obłożenie takiej konstrukcji wybranym materiałem – najczęściej jest to drewno. Konstrukcje samonośne mogą przyjąć wiele różnych form – wangowe, nakładane, policzkowe, dywanowe, zabiegowe, ze spocznikiem… Możliwości jest nieskończenie wiele, bo jak pokazuje oferta firmy wycenaschodow.pl, oprócz rodzajów schodów pozostaje wybór balustrady, podstopni, drewna czy wykończenia.

Co wybrać – schody na wymiar czy gotowe?

Warto też pamiętać, że przed podjęciem decyzji można porównać ceny gotowych schodów z tymi wykonanymi na zamówienie. Wiele firm oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z internetowej wyceny schodów – wystarczy wypełnić i wysłać specjalny formularz, a w odpowiedzi otrzymamy wstępny kosztorys (taki formularz udostępnia na przykład na: wycenaschodow.pl). Na podstawie takich danych można rozważyć na spokojnie jaki rodzaj schodów lepiej sprawdzi się w naszym przypadku.