Jak dbać o schody drewniane?

Data dodania: 21.03.2017


Schody wykonane z naturalnego drewna charakteryzują się nie tylko wyjątkową wytrzymałością i trwałością, ale także niesamowitym pięknem. Aby jak najdłużej zachwycały domowników i odwiedzających swoim pięknem należy zastosować się do kilu wskazówek. Podpowiadamy jak dbać o schody drewniane.

Drewniane powierzchnie są bardzo wymagające w utrzymaniu, należy je systematycznie pielęgnować i odpowiednio troszczyć się o ich stan techniczny. Wymienione poniżej czynności pomogą nam w utrzymaniu nie tylko wartości użytkowej schodów, ale przede wszystkim ich wartości estetycznej.

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć jest próba przyzwyczajenia rodziny i gości do korzystania ze schodów na boso lub w kapciach. Jest to niezwykle istotne dlatego, że w podeszwach butów gromadzą się rozmaite zanieczyszczenia, których drobinki mogą porysować drewnianą powierzchnię. Z czasem, tak traktowane drewno zacznie matowieć. Jeśli jednak zdarzy nam się skorzystać ze schodów w butach, pamiętajmy o tym by wcześniej wytrzeć podeszwy na wycieraczce – dzięki temu większość drobinek pozostanie na materiale, a my uchronimy drewniana powierzchnię schodów przez większym zniszczeniem.

Kolejną rzeczą, o jakiej warto pamiętać jest to, że podczas pielęgnacji schodów drewnianych należy unikać nadmiaru wody. Proponujemy schować mopa do szafy i przetrzeć schody wilgotną ściereczką, która zapobiegnie wnikaniu wody w strukturę drewna. Jeśli chcemy zastosować specjalistyczne środki czystości, należy zadbać o to, by nie były to preparaty żrące i inwazyjne. Drewno potraktowane takimi substancjami w bardzo szybkim tempie traci swoje właściwości, a bardzo często traci na wartości wizualnej już po pierwszym użyciu takich środków. Drewniane powierzchnie należy dokładnie pielęgnować przy użyciu preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. Przez zakupem takiego środka należy dokładnie sprawdzić skład pod kątem substancji powodujących niszczenie lakieru i drewna.

Nie należy zrażać się pozornie trudną pielęgnacją powierzchni drewnianych. Drewno jest bardzo wytrzymałym materiałem, z którego tworzy się solidne konstrukcje, służące użytkownikom przez lata. Warto poświęcić czas i pieniądze na środki, które przedłużą trwanie ich piękna. Wyjątkowe projekty schodów drewnianych różnego typu oferuje firma wycenaschodow.pl, która bazuje na takich gatunkach jak buk, dąb i orzech amerykański. Te trzy gatunki idealnie komponuję się zarówno z klasycznym, jak i nowoczesnym wystrojem wnętrza, a ich pielęgnacja również wymaga serca, uwagi i poświęcenia.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Wymienione wyżej wskazówki pomogą w utrzymaniu pięknego wyglądu schodów i ustrzegą domowników przez niepotrzebnym inwestowaniem w dodatki, które zasłonią ewentualne uszkodzenia powierzchni. Zastosowanie się do tych prostych zasad pozwoli również uniknąć kosztownych remontów.