Jak wykończyć schody żelbetowe?

Data dodania: 07.09.2016


Schody o konstrukcji betonowej są cenione przez wielu właścicieli domów i mieszkań dwukondygnacyjnych z uwagi na swoją trwałość i niezawodność. Poza tym powstają jeszcze na etapie budowy, co ułatwia przeprowadzenie wszystkich prac wykończeniowych we wnętrzu bez obawy o ryzyko zniszczenia delikatnych schodów drewnianych. Jednak kiedy wszystkie roboty budowlane zmierzają ku końcowi pojawia się pytanie: w jaki sposób wykończyć schody żelbetowe? Możliwości jest kilka.

Ciepłe drewno

Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem jeśli chodzi o wykończenie schodów betonowych jest zastosowanie drewna. Efekt takich prac zależy tak naprawdę wyłącznie od wyobraźni – od klasycznego wykończenia drewnem całej konstrukcji, przez uzupełnienie konstrukcji metalową lub szklaną balustradą (zobacz ofertę: wycenaschodow.pl), aż po nietypowe połączenia różnych odmian drewna. Schody żelbetowe wyłożone drewnem cieszą się popularnością nie bez powodu – cena takiego wykończenia różni się w zależności od odmiany drewna, więc jest to rozwiązanie właściwie na każdy budżet. Najwięcej zapłacimy za drewno egzotyczne (sapeli, merbau, doussie), mniej za odmiany rodzime (tutaj najdroższy będzie dąb, ale można bez obaw wybrać też buk, klon czy jesion).

Drewno sprawdzi się w każdym wnętrzu, nadając przestrzeni przytulnego charakteru. Schody na beton wykończone drewnem wymagają podobnych zabiegów konserwacji jak samonośne konstrukcje. Tuż po montażu powinny zostać odpowiednio zabezpieczone (zwykle poprzez olejowanie lub lakierowanie), a w trakcie eksploatacji co jakiś czas poddawane renowacji. Żeby uniknąć niszczenia drewna warto też odpowiednio je czyścić, przede wszystkim nie narażać na zbyt duży kontakt z wilgocią.

Szlachetny kamień

Kamień nadaje schodom bardzo dostojny wygląd i bez problemu współgra z pozostałymi elementami wyposażenia domu. Wykończenie schodów kamieniem jest niestety bardzo kosztowne, z uwagi na wykorzystany materiał – najczęściej używa się w tym celu granitu, lub marmuru.

Po obłożeniu schodów kamieniem należy poddać je impregnacji, co wytworzy na ich powierzchni warstwę zapobiegającą poślizgom. Materiał ten jest bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości, nie wymaga skomplikowanych zabiegów konserwacji i pielęgnacji.

Bezpieczna wykładzina

Sceptycy wykończenia schodów wykładziną mogą mówić złośliwie, iż jest to rozwiązanie budżetowe i jest to jego jedyna zaleta. Rzeczywiście koszty związane z wyłożeniem schodów tym materiałem są najniższe, jednak na pewno cena nie jest jedynym argumentem przemawiającym za tą opcją. Przede wszystkim wykładzina skutecznie tłumi dźwięki, jest ciepła i amortyzuje ewentualne upadki. Niestety namęczymy się dbając o porządek na takich schodach – wycieczka z odkurzaczem po każdym stopniu na pewno będzie wymagała sporo wysiłku.

Kompromisem może być wykończenie schodów na beton drewnem, a następnie wyłożenie wykładziną jedynie stopni, które mogą być w razie potrzeby łatwo zdemontowane.


Schody żelbetowe pozostawiają szerokie pole do popisu dla właścicieli domu – w zależności od wybranego materiału można uzyskać zarówno efekt eleganckiego, luksusowego wnętrza, jak i wygodnej i łatwej w utrzymaniu przestrzeni. Myślisz nad wykończeniem schodów drewnem? Sprawdź ofertę producenta schodów w Szczecinie: wycenaschodow.pl.