Nowoczesne schody drewniane. Pomysły i inspiracje

Data dodania: 27.10.2016


W ostatnich latach znacznie przybywa zwolenników stylu nowoczesnego we wnętrzach. Właściciele, którzy kupują i wykańczają nowe domy coraz częściej trzymają się zasad stylu minimalistycznego albo modernistycznego, rezygnując z klasycznej aranżacji wnętrza. Uzupełnieniem każdego domu piętrowego powinny być równie inspirujące i spójne z pozostałymi elementami wnętrza schody. Oto pomysły i inspiracje na to, jak powinny wyglądać nowoczesne schody drewniane w domu.

Detale i drobiazgi: balustrada

Prawidłowo wykonane schody są stabilne i bezpieczne, więc balustrada nie jest elementem niezbędnym dla ich pełnej funkcjonalności. Co więcej, niektóre rodzaje schodów prezentują się niezwykle efektownie właśnie pozbawione tej części konstrukcji. Przykładem mogą być schody dywanowe – ich oryginalna budowa bez widocznych elementów nośnych, ze stopniami i podstopnicami tej samej długości prezentuje się zdecydowanie najlepiej w surowej formie, bez jakichkolwiek ozdób. Jeżeli jednak komuś zależy właśnie na takim rodzaju konstrukcji, a nie może sobie pozwolić na pozostawienie schodów zupełnie niezabezpieczonych, szklana balustrada może okazać się idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu w domu staną schody nowoczesne, ale w pełni bezpieczne.

Wybierając barierkę do schodów warto pamiętać, że tradycyjne drewniane deski będą lepiej nawiązywały do wnętrz klasycznych, a w domu nowoczesnym sprawdzą się alternatywne materiały, takie jak wspomniane szkło lub metalowe relingi.

G2 TEAM

Oryginalne drewno egzotyczne

Innym sposobem na nowoczesne schody na zamówienie jest wybór odpowiedniego gatunku drewna, z którego zostaną wykonane. Klasycznie większość inwestorów decyduje się na sprawdzone, dosyć uniwersalne gatunki drzew europejskich. Rodzimy dąb, buk czy jesion nadają się idealnie do produkcji schodów, ale jeżeli właścicielowi domu zależy na naprawdę niecodziennym efekcie dobrym pomysłem może być wybór drewna egzotycznego. W ofercie producentów schodów (na przykład wycenaschodow.pl) można znaleźć między innymi popularne i stosowane na przykład do wytwarzania desek podłogowych czy mebli odmiany drewna: sapeli, merbau czy jatoba.

Trzeba jednak pamiętać, że drewno na schody musi współgrać z pozostałymi elementami stolarki we wnętrzu. Jeżeli reszta domu jest wykończona jasnym drewnem europejskim, nagłe pojawienie się tak dużego elementu z drewna egzotycznego, jakim są schody, może wprowadzać chaos i sprawiać wrażenie zupełnie nieprzemyślanych.

Połączenie kontrastowych materiałów

Zupełnie inaczej wygląda kwestia wyboru materiałów, z których zostaną wykonane poszczególne części schodów. Dość ciekawym zabiegiem może być dobór kontrastowych gatunków drewna na stopnie i podstopnie. Ma to też wymiar praktyczny – wyróżnienie elementów konstrukcji pomoże uniknąć potknięć czy upadków. Nawet w ciemności łatwiej będzie zobaczyć ciemnobrązowy element stopni i białe podstopnice.

W wersji dla kreatywnych właścicieli domów, podstopnice mogą być pokryte na przykład farbą tablicową albo specjalnymi szablonami, na których można umieścić inspirujące cytaty, motto lub pojedyncze słowa. To także doskonały pomysł dla rodzin z nieco starszymi dziećmi – te najmłodsze mogłyby niepostrzeżenie próbować wspinać się po schodach bez nadzoru dorosłego.

Sprawdź ofertę projektowania i produkcji schodów: wycenaschodow.pl

wiertarki wielowrzecionowe