Schody bez barierki – czy to możliwe?

Data dodania: 24.11.2016


W pogoni za pięknymi, nowoczesnymi wnętrzami poszukujemy coraz bardziej oryginalnych i nietypowych rozwiązań w projektowaniu domów. Szczególnym wyzwaniem dla wielu inwestorów są schody. Wiele osób zastanawia się nad możliwością montażu takiej konstrukcji bez balustrady. Czy schody bez barierki w domu w ogóle są możliwe i jak atrakcyjnie zaaranżować takie wnętrze?

Schody bez balustrady a prawo budowlane

Co na temat schodów w domu mówią przepisy prawa budowlanego? Kwestie techniczne dotyczące balustrady są opisane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych. Przepis § 296 mówi jednoznacznie, że schody zewnętrzne i wewnętrzne, służące do pokonania wysokości przekraczającej 0,5 m, powinny być zaopatrzone w balustrady lub inne zabezpieczenia od strony przestrzeni otwartej.

Dalej można się jednak dowiedzieć, że między innymi w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, a więc w tradycyjnym prywatnym domu warunek określony w ust. 1 uważa się za spełniony również wówczas, gdy schody i pochylnie o wysokości do 1 m, niemające balustrad, są obustronnie szersze w stosunku do drzwi lub innego przejścia, do którego prowadzą, co najmniej po 0,5 m. indywidualnej.

Domy Kołobrzeg

Przepisy mówią także o tym, że balustrada przy schodach nie może zawierać ostro zakończonych elementów, które mogą stanowić niebezpieczeństwo. W tym samym zapisie znajduje się też informacja odnośnie wytycznych, jakie musi spełniać szkło do produkcji balustrad.

Projektowanie, produkcja i montaż: schody drewniane Szczecin

Jakie schody bez poręczy

Jeśli chodzi o rodzaje konstrukcji, które najlepiej prezentują się bez tradycyjnych drewnianych barierek są schody wspornikowe. Jednym z ich najbardziej widowiskowych rodzajów są schody dywanowe – ta nazwa odnosi się do ich wyglądu, który przywodzi na myśl dywan rozpostarty na schodach. Elementy nośne konstrukcji są mocowane jedynie od strony ściany, przy pomocy specjalnych wsporników. Wbrew pozorom takie schody są naprawdę stabilne i bezpieczne, więc nie należy się obawiać ich lekkiego wyglądu. Dzięki oszczędnej, minimalistycznej konstrukcji takie schody wyglądają równie dobrze w małych, jak i większych wnętrzach.

Zobacz: schody dywanowe Szczecin

Ciekawa alternatywa

Czasami inwestorzy stają przed nie lada dylematem – drewniane barierki zwyczajnie nie spełniają ich oczekiwań pod względem wizualnym, a jednocześnie nie mogą rezygnować z tego elementu schodów z powodów praktycznych. Mowa na przykład o sytuacji, w której w domu mieszkają lub mają się pojawić małe dzieci. Wtedy doskonałym pomysłem jest montaż balustrady wypełnionej szkłem, w postaci szklanej tafli. Z jednej strony hartowane szkło gwarantuje bezpieczeństwo korzystania ze schodów, a z drugiej stanowi bardzo neutralne i nowoczesne uzupełnienie konstrukcji.