Schody w roli głównej, czyli ozdoba wnętrza

Data dodania: 15.12.2016


Dom piętrowy wymusza na właścicielu budowę schodów – w innym przypadku lokatorzy musieliby wspinać się na wyższe kondygnacje za pomocą drabiny albo innych nie do końca bezpiecznych sposobów. Skoro taka konstrukcja jest elementem absolutnie obowiązkowym warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby oprócz swojego podstawowego zadania spełniała też funkcję dekoracyjną. Oto kilka pomysłów na schody w roli głównej w domu.  

Reprezentacyjna lokalizacja

Schody, które stanowią wizytówkę domu powinny znajdować się w odpowiednim miejscu we wnętrzu. Czasy, w których właściciele schodów próbowali za wszelką cenę ukryć je i oddzielić od pozostałej przestrzeni w domu już dawno minęły. Obecnie schody drewniane czy te oparte na konstrukcji żelbetowej są z dumą prezentowane we wnętrzu i wykorzystywane właśnie jako element dekoracji przestrzeni. Oczywiście o tym w jakim miejscu znajdują się schody jest określone na etapie projektowania domu, dlatego trzeba pomyśleć o tym o wiele wcześniej niż w momencie wykończenia wnętrza.

projektowanie stron www

Dekoracyjne materiały

Podstawą przy tworzeniu schodów, które można uznać za ozdobę wnętrza jest wybór dobrej jakości materiałów do ich produkcji lub wykończenia. Jeśli decydujemy się na schody drewniane albo betonowe obłożone drewnem warto przemyśleć dokładnie jaki gatunek wybrać. Od odmian europejskich, takich jak sosna, buk czy dąb, aż po gatunki egzotyczne jak sappeli, jatoba czy doussie. Ale na tym nie koniec – pozostaje jeszcze kwestia wykończenia drewna: bejcowanie, olejowanie, lakierowanie lub malowanie to najczęściej spotykane możliwości.

Ale schody mogą być wykonanie nie tylko z drewna – do dyspozycji pozostają także między innymi płytki ceramiczne, kamień naturalny, a nawet odpowiednio zabezpieczony, dekoracyjny beton.

Producent schodów na wymiar poleca: schody drewniane

Odpowiednie oświetlenie

Równie ważne jak sama konstrukcja jest odpowiednio zagospodarowana przestrzeń wokół. Warto na przykład pomyśleć o systemie oświetlenia klatki schodowej w domu. Oprócz głównego źródła światła, które pełni raczej rolę czysto funkcyjną dobrym pomysłem jest montaż oświetlenia typowo dekoracyjnego. Idealnie sprawdzą się tu zarówno listwy LED, jak i ozdobne latarenki, które można po prostu postawić na stopniach od zewnętrznej strony schodów.

Projektowanie, produkcja i montaż: schody Szczecin

Fantazyjne kształty

Ozdobne schody we wnętrzu powinny od razu przyciągać wzrok każdego, kto pojawia się w domu, a doskonałym sposobem na to jest nietypowy, oryginalny rodzaj konstrukcji. Do najbardziej wyróżniających się i efektownych wizualnie typów projektów należą prawdopodobnie schody gięte, dywanowe i półkowe.

Szukasz producenta schodów na zamówienie? Zobacz: schody gięte i usługi cnc

Tajniki obróbki drewna